Polski Teatr w Chicago

Chicago oferuje przekrój polskiego teatru w pigułce - od sztuk Fredry wystawianych przez polskie studenckie trupy teatralne, przez odczyty i prezentacje, do najnowszych wydarzen teatralnych przedstawianych przez Fundacje Kultury Europejskiej.

Chopin Theatre

1543 W Division
Chicago, IL 60622
(773) 278-1500

Teatr Chopina założony i prowadzony przez Zygmunta Dyrkacza to miejska rewelacja kulturalna w zakresie kultury Polskiej ale nie tylko. Krytycy Chicago Tribune raz po raz wystawiają teatrowi najwyższe noty, za wybór repertuaru oraz niepowtarzalną atmosferę miejsca. Teatr jest przytulny, dwie sale teatralne zapewniają dużo miejsca, a piwniczna cafeteria swoim urokiem i wystrojem dorównuje współczesnym polskim klubokawiarniom. W teatralnej cafeterii Chopina przy lampce wina, posłuchać można jazzowego pianisty, delektując się wyborem elementów wizualnych takich jak obrazy czy grafiki lokalnych artystów. Ponadto Teatr Chopin'a to performance arts, projekcje filmowe, odczyty a także flagowe imprezy kulturalne polonii, takie jak Krakowskie Zaduszki Jazzowe czy konkurs Polonia Star telewizji Polvision iwiele, wiele innych.

Copernicus Theatre

5216 W. Lawrence Ave.
Chicago, IL 60630
(773) 777-8898

Teatr Kopernika to skarb polonijnej kultury w Stanach Zjednoczonych. Fundacja Kopernikowska założona przez rodzinę Kobelińskich przed wojną, jest istotnym ośrodkiem naszej kultury na świecie. Sam budynek to dzieło amerykanskiej architektury porównywalne z największymi salami teatralnymi Ameryki. Naczelną imprezą Fundacji Kopernikowskiej jest Taste of Polonia - czterodniowy festiwal polskiej kultury, muzyki i kuchni. Co roku Taste of Polonia w weekend święta pracy (Labor Day weekend) odwiedza ponad 50 tysięcy osób.